Nodarbības mērķi:
- precizēt skaņu artikulāciju [s], [sh];
- nostiprināt pareizu skaņu [s], [w] izrunu;
- iemācīties atšķirt šīs skaņas pēc auss;
- attīstīt fonēmisko dzirdi;
- atkārtot lietvārdu dzimumu atšķirības;
- atkārtojiet lietvārdu skaita kategoriju.
I. Org. Mirklis
Uzmanīgi apskatiet attēlus. Šos jautros pasaku cilvēkus sauc par Sonju un Džokeri.
Šie mazie vīriņi mums ir sagatavojuši daudz interesantu uzdevumu.
- Ar kādu skaņu sākas pirmā varoņa vārds? [ar]
- Ar kādu skaņu sākas otrā varoņa vārds? [w]
- Šodien mēs iemācīsimies atšķirt šīs divas skaņas.
II. Galvenā skatuve
Artikulācijas modeļu precizēšana.
- Parādīsim Sonjai, kā māk svilpt. Lūpas atrodas smaidošā stāvoklī, un mēle balstās uz apakšējiem zobiem. Zobi atrodas tuvu viens otram. Gaiss iet caur mēles vidu.
- Tagad "svilksim" Džokeram. Lūpas ir iemutnis, nedaudz izstieptas uz priekšu. Zobi novietoti atstatus viens no otra. Kausveida mēle paceļas aiz augšējiem zobiem.
- Skaties uz bildi. Mūsu viesiem ir iecienīts uzdevums - lidot ar lidmašīnu. Kad lidmašīna iegūst augstumu un lido uz augšu, tā rada skaņu [w], kad tā lido uz leju, tā rada skaņu [s]. Uzlieciet pirkstu uz ceļojuma sākumu. Palīdzēsim lidmašīnai aplidot visus augstos kalnus.
Darbs zilbes līmenī.
Sonja ļoti mīl avenes. Kad viņš lasa ogas, viņš dzied savu dziesmu: “Sa-sa-sa”, “so-so-so”, “su-su-su, “sy-sy-sy”. Lasīsim ogas kopā ar Soniju. Pieliekam pirkstus uz zīmējuma, ejam pa avenēm, dungojot dziesmu.
Jokdarim ļoti patīk zemenes. Kad viņš lasa ogas, viņš dzied savu dziesmu: “Sha-sha-sha”, “sho-sho-sho”, “shu-shu-shu”, “shi-shi-shi”. Nolasīsim dažas ogas ar Džokeru.
Darbs vārdu līmenī.
Sonja un Šustriks ir ļoti labi draugi, un viņiem patīk spēlēt kopā. Šodien viņi atkal sajauca visas savas lietas. Palīdziet saviem draugiem tos kopīgot. Sonjas lietas sākas ar skaņu [s], bet Džokera lietas sākas ar skaņu [w].
Kādas lietas Šustriks paņems sev? (cepure, šorti, bumbiņas, kažoks).
- Kādas lietas Sonja paņems sev? (putekļu maiss, soma, zābaki, ragavas).
- Nosauciet attēlu, ar kuru mēs varam teikt: "Viņš ir mans" (savok)
- Nosauciet attēlus, ar kuriem mēs varam teikt: "Viņa ir mana" (soma, cepure, kažoks)
- Vai šeit ir attēli, uz kuriem mēs teiksim: “Tas ir mans”? (Nē)
- Kurus attēlus mēs teiksim: "Tie ir mani?" (šorti, ragavas, bumbiņas, zābaki)
Darbs frāžu līmenī.
Mūsu draugi ir lieliski izgudrotāji. Viņiem patīk izdomāt dažādas vārdu kombinācijas. Vai jūs varat? Katram vārdam izdomājiet 3 zīmes.
- Kādu kažoku? (Kažociņš silts, kažoks liels, kažoks pinkains)
- Kādi šorti? (Šorti ir īsi, šorti ir ērti, šorti ir zili)
- Kādu cepuri? (Kāda cepure? (Adīta cepure, daudzkrāsaina cepure, skaista cepure)
- Kādas bumbiņas? (Baloni, gaiši baloni, skaisti baloni)
- Kādu somu? (Ērta soma, ietilpīga soma, sieviešu soma)
Kāda veida liekšķere?
Darbs piegādes līmenī.
Apskatīt bildes. Viņu vārdi ir ļoti līdzīgi, esiet uzmanīgi. Parādiet vāku, žurku, ausis, ūsas, lācīti, bļodu, ķiveri, putru.
- Pie katras bildes izdomāsim teikumus. Neaizmirstiet pareizi izrunāt skaņas [s] un [sh].
III. Nodarbības kopsavilkums
Ar kādām skaņām mēs šodien spēlējāmies? [s] un [w]
- Atcerēsimies 5 vārdus, kuriem ir skaņa [s], un 5 vārdus, kuriem ir skaņa [w].
- Pabeigsim pēdējo uzdevumu. Jākrāso tikai tie attēli, kuru nosaukumos ir skaņa [w]. Vārdi, kas satur skaņu [s], jāapvelk ar vienkāršu zīmuli.
1. Timofejeva Oksana Vasiļjevna
2. Skolotājs logopēds
3. Pašvaldības budžeta pirmsskolas izglītības iestāde "Bērnudārzs Nr.195" kompensējošā tipa
Timofejeva Oksana Vasiļjevna
Skolotājs logopēds
MBDOU "Bērnudārzs Nr. 195" kompensējošā tipa
Tēma: "Skaņu diferenciācija S-Sh"
Mērķis: S-Sh izrunas un skaņu diferenciācijas nostiprināšana.
Uzdevumi:
1. Nostipriniet pareizu skaņu [s], [w] izrunu zilbēs, vārdos, frāzēs un frāzes runā;
2. Māciet bērniem atšķirt šīs skaņas pēc auss un izrunas;
3. Iemācīties uzmanīgi klausīties pieauguša cilvēka runu, atpazīt pareizu un nepareizu lietvārdu lietvārdu galotņu lietojumu;
5. Veido fonēmisko dzirdi;
6. Attīstīt runas elpošanu;
7. Turpināt veidot runas gramatisko struktūru.
Nodarbības gaita.
Org moments.
Logopēds:
- Viens, divi, trīs, četri, pieci - stāviet aplī, lai spēlētu! Ir pienākusi jauna diena, sagaidīsim to ar smaidu. Es tev uzsmaidīšu, un tu smaidīsi viens otram. Mēs esam mierīgi un laipni, esam draudzīgi un dāsni.
- Dziļi ieelpojiet caur degunu un ieelpojiet laipnību, skaistumu, veselību un izelpojiet caur muti visas sūdzības, dusmas, bēdas.(Skan liriska mūzika.)
(Bērni trīs reizes ieelpo un izelpo)
Tagad paskatieties, kas ieradās pie mums ciemos? (divi mazi lāči)
Mishutki neguva pietiekami daudz. Viņiem nepieciešama uzmundrinoša vingrošana. Un vingrošana ausīm palīdzēs jums kļūt jautram.
Nāc pie manis, mans draugs,
Un ātri apsēdies aplī.
Atrodi savas ausis
Un parādiet man ātri.
Es vilkšu ausis uz priekšu un tad atpakaļ.
Bērni sēž rindā kā lācīši.
Neaizmirstiet: ikvienam vajadzētu veikt ausu masāžu.
Tagad berzēsim vaigus kopā aplī:
Tā mēs attīstīsim aizmāršīgo mazo lāču atmiņu.
Viens, divi, trīs – es teikšu četri, pieci un seši un septiņi.
Neaizmirstiet: vaigu masāža ir nepieciešama ikvienam!
Lai ļaunie lāči labāk padomātu, noglāstīsim viņiem pieri
Plīša nelieši.
Viens, divi, trīs — es teikšu četri, pieci, seši un septiņi.
Neaizmirstiet: šī masāža ir jāsaņem ikvienam!
Mūsu lāči ir atpūtušies un mierīgi sēž rindā.
Viņi zina: puišiem masāža noderēs!
Artikulācija, skaņu [S-Sh] diferencēšana pēc artikulācijas un akustiskās
zīmes.
Es esmu Whistle, man patīk svilpot, bet vai jūs, puiši, varat svilpot? (šovs, izskaidrojot skaņas artikulāciju)
Es esmu Šumoks, man patīk šņākt, un tu man parādīsi. Kā tu vari šņākt? (šovs, izskaidrojot skaņas artikulāciju)
Izolētu skaņu diferencēšana spēlē "Bultas".
Bērniem tiek dotas kartītes ar bultiņu; skaņai [Ш] viņi parāda bultiņu uz augšu, skaņai [С] - uz leju.
Lapās čaukst vējš: citreiz svilpo, citreiz čaukst.
Šņāc, svilpo Sssss, čaukst..., svilpo… utt.
(bultiņa uz augšu, uz leju)
Skaņu [С] un [Ш] diferenciācija zilbēs d/i " Atkārto pēc manis"
sha – sa shu – su ash – yas osh – os sho – so shi – sy ush – mums
sa - sha su - shu yash - ash shi - ir so - sho sy - shi esh - ES
Didaktiskā spēle "Pasaki vārdu."
Arī mūsu mishutkas ir lieliski jokdari. Klausieties, ko viņi izdomāja:
Kādu vakaru vecās dāmas
Mēs dzērām tēju un grauzām...žāvēšana.
Kaķis uz spilvena
Viņš mazgā ausis ar ķepu.
Vecā kundze stenēdama iet gulēt,
Noliek to zem galvas...spilvens.
Vecā kundze cepa virtuļus
Un salocīja virtuļus V...bļoda.
Fiziskie vingrinājumi. Kustību veikšana atbilstoši tekstam.
Labi darīti puiši! Spēlēsimies ar saviem mazajiem lāčiem.
Sha - sha - sha - mēs ejam lēnām,
Sa-sa-sa-zilas debesis,
Šū - šu - šu - es sadrupināšu drupatas putniem,
Su - su - su - un es atnesīšu ūdeni,
Ši - ši - ši - mūsu bērni ir labi,
Sy - sy - sy - mums jāslēpj deguns,
Oški - oški - oški - sitam plaukstas.
Skaņu diferencēšana spēlē " Svilpojoša - svilpojoša pasaka."
Uzlieciet bērniem lāču cepures. Stāsta gaitā bērni izvēlas attēlus ar skaņām [S-SH].
Dzīvojām, dzīvojām, dzīvojām,
Nezināja nekādas bažas... (suns, kaķis, pele un cūka)
Viņiem bija garlaicīgi neko darīt.
Toreiz es lidoju pie viņiem... (dzeguze un varene)
Es viņiem atnesu ielūgumu
Jautrai dzimšanas dienai(kurš?) (lapsas, vardes)
Cik laimīgas bija draudzenes!
Viņi sāka pielaikot tērpus...(cepure, sauļošanās kleita, šalle, zābaki.)
Ātri gaišās kastēs
Visas dāvanas tika izliktas. (bumba, soma, samovārs, kažoks)
Divas draudzenes tik ļoti steidzās,
Ko mēs nolēmām iet…. (ar motorolleri, ar automašīnu)
Dzimšanas dienas meitene satikās
Un es ārstēju savas draudzenes... (siers, salāti, sula, cukurs, bumbieris, šokolāde, putras)
Un tad visi viesi piecēlās kājās,
Viņi paņēma instrumentus savās ķepās(vijole, harmonikas)
Šeit sākās dziesmas un dejas...
Žēl, visai pasakai ir pienākušas beigas.
Skaņu izruna [S-Sh] frāzes runā (bērni pēc logopēda atkārto pēc kārtas)
Parādīsim viesiem, cik pareizi varam atkārtot tīrus teicienus.
Peles lācim bļodu izmazgās.
Kaķis guļ, bet peli redz.
Starp nerātnām meitenēm un nerātnām meitenēm,
Izjokošanas rada lielus izciļņus.
Niedrēs čaukst sešas mazas peles.
Govs Maška ēd putru.
Pūkains kaķis izžūst saulē
Kažokāda uz muguras, astes un ausīm.
Saša ēd suši, un Maša ēd siera kūkas.
Saša mīl suši, Sonjuška mīl siera kūkas.
Vecā sieviete klausījās, kā mežmalā dzied dzeguze.
Saša un Maša jautri iesmējās.
Seši pūkaini kaķi un pele bija nobijušies.
Sakāmvārdu un teicienu atkārtošana. Izskaidrojiet to nozīmi, nosauciet vārdus ar skaņu [S] un ar skaņu [SH].
Ar eļļu putru sabojāt nevar. Ja tu steigsies, tu liksi cilvēkiem smieties.
Tas, kas iet apkārt, nāk apkārt. Mazāk vārdu, vairāk darbības.
Nesteidzies ar mēli, bet steidzies ar darbiem.
Vingrinājums "Pareizi pasakas".
Kaķis baidās no peles.
Uz ielas gulēja svaigi dēļi.
Uz tiem gulēja slinkas bizes.
Miša un Maša gulēja ratos.
Viņi, protams, bija dvīņi.
Divas mazas peles
Viņi iet arī bērnudārzā.
Mūsmājās uz loga sēž mazi pelēkie... (pīnes).
Kas izkrāsoja mūsu albumu? Nu protams... (zīmulis).
Apakšējā līnija.
Literatūra.
E.G. Karēliešu valoda “Logopēdijas ābece runātājiem un lasītprasmēm” M. “Drofa” 2007)
Lebedeva I.L. Sarežģīta skaņa, tu esi mūsu draugs! Skaņas Ш, Ш, Ж. Ventana-Count,
2008.
Trofimova N.N.
Skolotājs-logopēds, MADOU TsRR - d/s Nr. 116
Mērķis: iemācīties atšķirt skaņas [s] un [w] zilbēs, vārdos un teikumos.
Labošanas un audzināšanas:
Skaņu S-Sh artikulācijas precizēšana un salīdzināšana; nostiprināt spēju pareizi tos izrunāt runā, atšķirt tos vārdos, frāzēs, teikumos; turpināt mācīties sadalīt vārdus zilbēs; iemācīties saskaņot īpašības vārdus ar lietvārdiem, iemācīties konstruēt frāzi.
Korekcijas un attīstības:
Attīstīt fonēmisko dzirdi, vizuālo uztveri, smalko motoriku, uzmanību, atmiņu.
Labošanas un audzināšanas:
Izkopt gādīgu un uzmanīgu attieksmi pret cilvēkiem, savaldību.
Aprīkojums:
Objektu attēli skaņu S un Ш diferencēšanai vārdos un teikumos.
Organizatoriskais moments (pozitīvas motivācijas radīšana nodarbībai).
Spēles vingrinājums "Ceturtais ritenis"
Izceļot papildu vārdus: apelsīns, aprikoze, ananāss, gliemezis.
Kāpēc gliemezis ir papildu vārds? Kādas patskaņu skaņas jūs zināt?
Kādas vēl skaņas ir? Kāpēc tos sauc par līdzskaņiem?
Galvenā daļa.
1. Tēmas ziņojums.
Es saņēmu vēstuli no Sonjas un Šurika. Savā vēstulē viņi lūdz palīdzību. Ļaunā ragana apbūra jauno princesi, pārvēršot viņu par vecu sievieti. Un, lai viņai palīdzētu, mums ir jāizpilda uzdevumi. Palīdzēsim?
2. Pirmās skaņas izdalīšana vārdos.
Pastāsti man, kāda ir pirmā skaņa, ko dzirdat vārdos "Sonya" un "Shurik".
Šodien mēs iemācīsimies atšķirt skaņas S un Ш zilbēs, vārdos un teikumos.
3. Artikulācijas precizēšana. Skaņu S un Sh salīdzinošās īpašības.
Kādas ir skaņas S un S?
[S] - līdzskaņa, ciets, kurls.
[Ш] - līdzskaņs, ciets, kurls.
4. Spēles vingrinājums “Atkārtot”.
Klausieties uzmanīgi, atkārtojiet uzmanīgi.
5. Skaņu S un Ш izolēšana no vairākām citām skaņām.
Paceliet simbolu (apli), ja dzirdat skaņu C, un simbolu (taisnstūri), ja dzirdat skaņu W.
S, m, a, w, s, n, o, w, w, s utt.
6. Vārdu minēšana ar trūkstošām skaņām.
Uz galda ir attēli, jums rūpīgi jāieklausās vārds ar trūkstošo skaņu un jāatrod pareizais attēls.
(..apka,...uba,..umka,..ova,..akhmaty,..caf.)
7. Vārdu sadalīšana zilbēs.
Sakārtojiet attēlus pareizi, vilcienā ar vienu logu, attēliem ir viens zilbes nosaukums. Vilcienā ar diviem logiem, bildes ar divām zilbēm nosaukumā utt.
(dzeguze, kaķis, bumba, spilvens, pūce, ananāss, zupa, trauki, soma).
8. Spēles vingrinājums “Atrast pāri”.
Jāatrod pāris bildes skaņām S un S, kuras vieno viena leksiskā tēma.
Galds-skapis,
Flip-flop sandales,
Šalle-saurākrekls,
Spāres kamene.
9. Spēles vingrinājums “Izceliet vārdu”.
Atrodi bildi, kuras nosaukumā dzirdi skaņu S un apvelc to ar flomāsteru.Tad atrodi bildi kuras nosaukumā var dzirdēt skaņu SH un apvelc šo bildi ar flomāsteru.
10. Mīklas minēšana. Zīmju vārdu un darbības vārdu izvēle mīklas atrisināšanai.
“Uz sliekšņa viņš raud, slēpj nagus,
Viņš klusi ieies istabā,
Viņš murrās un dziedās." (Kaķis).
Pastāsti man, kurš kaķis? Izvēlieties zīmju vārdus, kuru nosaukumos ir skaņas S un Sh (pūkains, smieklīgs, veikls, liels.)
Pastāsti man, ko kaķis var darīt? Izvēlieties darbības vārdus, kuru nosaukumā var dzirdēt skaņas S un Sh (guļ, ēd, ēd, trokšņo, ir nerātns.)
11. Lietvārdu saskaņošana ar īpašības vārdiem.
Mēs teicām, ka kaķis ir pūkains, bet kurš var būt pūkains, pūkains, pūkains? Izvēlieties attēlus (sniegs, sega, zaķi).
Mēs arī teicām, ka kaķis ir smieklīgs. Un kurš var būt smieklīgs, smieklīgs, smieklīgs? Izvēlieties attēlus un sakiet frāzi (rūķītis, filma, klauni).
12. Vārdu “zupa”, “troksnis” analīze un sintēze.
Visiem kaķiem patīk piena zupa, izveidojiet vārda “zupa” diagrammu.
Shēmas nesaskaņas. Nosauciet pirmo (otro, trešo) skaņu. Sniedziet aprakstu, nosakiet skaņu un zilbju skaitu vārdā.
Kad kaķis ir labi paēdis, tas sāk rotaļāties, skriet, spēlēt palaidnības un radīt...
Uzminiet, kāds vārds iznāks, ja vārdā “zupa” pirmo skaņu aizstāsim ar skaņu Ш, bet pēdējo skaņu vārdam “zupa” ar skaņu М. (troksnis)
Vārda “troksnis” analīze un sintēze Vārdu shēmas analīze.
13. Vārdu izdalīšana pēc skaņām S un Ш no teksta. Stāsta pārstāstīšana, izmantojot attēlus tekstam.
Klausieties stāstu un pēc tam mēģiniet nosaukt visus vārdus, kas sākas ar skaņām S un Sh.
"Sashai ir kaķis, Musja. Musjai ir garas ūsas. Viņa ķer peles. Peles bēg no Musjas. Kaķis Musja ir liels, gudrs, viņa panāk peles.
Mēģiniet pats pārstāstīt stāstu.
14.Nodarbības rezultāts.
Mēs paveicām daudzus uzdevumus, un tagad es domāju, ka mums izdevās palīdzēt Sonjai un Šurikam. Apskatīsim apburtās princeses fotogrāfiju.
Burvestība ir pārtraukta, mēs to esam paveikuši!
Kādas skaņas mēs šodien iemācījāmies atšķirt zilbēs, vārdos, teikumos?
“Skaņu diferenciācija S-SH”
Tēma: "Rotaļlietu veikals"
Mērķi: 1. Nostiprināt skaņu artikulāciju, vingrināt spēju atšķirt skaņas ar -sh vārdos, frāzēs un teikumos.
2. Veidot fonēmisko dzirdi un uztveri.
3. Vārdu krājuma atjaunināšana un papildināšana par tēmu “Rotaļlietas”.
4. Runas gramatiskās struktūras pilnveidošana.
5. Veidot prasmes un iemaņas, saskaņot vietniekvārdu un lietvārdu.
6.Attīstīt uzmanību, atmiņu, domāšanu.
Aprīkojums: rotaļlietu attēli - plaukti, spogulis, bumba.
Organizācijas laiks:
1. Mīklu stāstīšana:
Mums jāpērk maize
Vai uzdāviniet dāvanu, -
Tu un es paņemsim somu,
Un mēs ejam ārā
Tur ejam gar skatlogiem un ieejam iekšā
Bērnu atbilde: uz veikalu.
2. Galvenā daļa:
Šodien jūs un es dosimies uz rotaļlietu veikalu, bet, lai tur nokļūtu, jums ir pareizi un skaidri jāizrunā rotaļlietu nosaukumi. Lai to izdarītu, jums ir jāizpilda pirmais uzdevums: artikulācijas vingrošana, tagad mēs to atcerēsimies un parādīsim: (Vingrinājumi: “Varde”, “Kausiņš”, “Sēne”, “Zirgs”, “Akordeons”, “Fokuss”) .
3. Paskaties uzmanīgi, tev priekšā ir plaukti, tie ir tukši, tagad tur liksim rotaļlietas: uz 1 - kur dzirdama skaņa [c], uz 2 - kur dzirdama skaņa [w] (lācis, zilonis, automašīna, lielgabals, pašizgāzējs, matrjoška, lidmašīna, karavīrs)
4. Labi darīts! Tagad dziedāsim dziesmu par mūsu rotaļlietām:
Shi - shi - shi - līdzīgas rotaļlietas ir labas,
Sho - sho - sho - mēs labi spēlējam,
Si - si - si - jūs nesāt rotaļlietas uz māju,
Sa - sa - sa - brīnumi notiek.
5. Spēle “Izlabo kļūdas”. Uzmanīgi klausieties teikumus, atrodiet tajos semantiskās kļūdas un sakiet tos pareizi.
Sonja nopirka rotaļlietas. Lellei ļoti patīk spēlēties ar Šuru. Saša izsita bumbu pa logu. Mašīna spēlējās ar Semjonu.
6.. Bumbu spēle “Saki pretējo”. Noķer bumbu - atkārto zilbes.
Sa-sa-sha sha-sha-sa
Sy - shi - sy shi - sy - shi
Kā - kā - pelni pelni - pelni - kā
Os - os - osh osh - osh - os
Us - ush - ush ush - ush - ush
Mūsu plauktā ir smieklīgas rotaļlietas:
Smieklīgi eži (skrien maziem solīšiem pa apli),
Smieklīgas vardes (lec),
Smieklīgi lāči (staigā kā lāči)
Smieklīgi brieži (rokas pret galvu, pirksti izplesti),
Smieklīgi valzirgi (virziet uz sāniem),
Smieklīgi roņi (skrien uz sāniem).
7. Uzdevums, kas vērsts uz spēju vietniekvārdam izvēlēties lietvārdus ar atbilstošo dzimumu.
Uzmanīgi apskatiet plauktus ar rotaļlietām, nosauciet rotaļlietas, par kurām var teikt: “Viņš ir mans...”, “Viņa ir mans...”, “Tās ir manas...”.
8. Nodarbības kopsavilkums:
Ar kādām skaņām mēs šodien strādājām?
Atcerieties un nosauciet rotaļlietas, kurām ir skaņas [c] un [w]
Nodarbības kopsavilkums par skaņu [D] - [T] atšķiršanu zilbēs, vārdos, teikumos.
MĒRĶIS:skaņu [D] un [T] artikulācijas un skaņas precizēšana un salīdzināšana;
UZDEVUMI:
iemācīt bērniem atšķirt skaņas;
bagātināt bērnu vārdu krājumu;
attīstīt zilbju analīzes un sintēzes prasmes;
nostiprināt zināšanas par valodas normām;
veicināt sakarīgas runas attīstību, augstākus garīgos procesus (brīvprātīgas uzmanības, dzirdes atmiņas, motorisko prasmju attīstību);
iemācīties nodibināt cēloņu un seku attiecības;
APRĪKOJUMS:
Kartes ar artikulācijas vingrošanu;
burti "D" un "T";
priekšmeta attēli: melone, krēsls, zīmulis, māja, šķīvis, kāposti, spainis, čības, autobuss, pīle, makšķere;
kartītes ar vārdiem: pīle, makšķere;
ORGANIZĒŠANAS LAIKS
Tam, kurš vēlas runāt, ir jārunā
Viss ir pareizi un skaidri, lai visi to saprastu.
Mēs visu izrunāsim pareizi un skaidri,
Lai visiem būtu skaidrs.
– Lai runātu skaisti, mums jānodarbojas ar artikulācijas vingrošanu.
ARTIKULATĪVĀ VINGROŠANA
Vingrinājumi: “Gleznotājs”, “Varde un ziloņu mazulis”, “Šūpoles”.
Labi darīts, jūs paveicāt labu darbu, un jūsu artikulācijas aparāts ir gatavs turpmākajam darbam.
FONEMĀTISKĀS UZTVERES ATTĪSTĪBA
- Apskatiet objektu attēlus un nosauciet tos. (Pīle, makšķere).
- Cik skaņu ir šajos vārdos? (6 skaņas).
- Tie ir ļoti līdzīgi vārdi “pīļu makšķere”.
– Kā tās atšķiras?
- Vārdā “makšķere” otrā skaņa ir [D].
- Vārdā “pīle” otrā skaņa ir [T].
Uz tāfeles ir izlikti vārdi “pīle” un “makšķere”.
- Paskaties, viņi mainīja vienu burtu, bet viss vārds ir mainījies.
- Šodien mēs iemācīsimies atšķirt skaņas [D] un [T] un burtus “D” un “T”, lai nesajauktu tos rakstot.
SKAŅU SALĪDZINĀJĀS RAKSTUROJUMS
- Raksturosim savas skaņas.
- Sakiet skaņas [D] un [T]. Vai lūpu stāvoklis ir vienāds, izrunājot šīs skaņas? (Vienāds).
- Kā mēs izrunājam šīs skaņas? Lūpas ir nedaudz atdalītas, mēles gals balstās uz augšējiem zobiem, izelpotais gaiss “sprādzienbīstami” iznīcina šo barjeru. Līdzskaņu skaņas.
- Uzlieciet roku uz kakla un klausieties, vai, izrunājot skaņu [D], kakls trīc? (Trīc).
- Vai šī skaņa tiek izrunāta ar balsi vai bez tās? (Ar balsi).
- Tagad izrunā skaņu [T] un klausies, vai tev trīc kakls, izrunājot šo skaņu? (Nekrata). Tas nozīmē, ka skaņa tiek izrunāta bez balss.
- Mēs varam izdarīt secinājumu. Skaņa [D] tiek izrunāta ar balsi, tā ir skanīga un to nosaka burts “D” rakstot un lasot. Un skaņa [T] tiek izrunāta bez balss, tā ir nedzirdīga un tiek noteikta ar burtu “T” rakstot un lasot.
[T] - līdzskaņa, kurls, izrunā bez balss.
[D] - līdzskaņa, balss, balss ir iesaistīta izrunā.
SKAŅAS UN BURTU ATTIECĪBAS
– Ar ko liecina skaņas rakstībā un lasīšanā? (Ar burtiem).
- Atcerieties, kādi burtu elementi mums ir nepieciešami, lai rakstītu mazos burtus un sastādītu šos burtus.
- Sakiet, ja saliek līdzskaņu un patskaņu, ko tie veido? (Zilbe).
SKAŅU ATŠĶIRĪŠANĀS ZILBĒS
- Apskatiet diagrammu, sastādiet un izlasiet zilbes.
- Pierakstiet zilbes pa pāriem atbilstoši balss nebalsībai. (Uzrakstiet uz tāfeles).
- Norādiet tajās stundā pētīto skaņu klātbūtni.
T
\
A O U
D
TA, TO, TU;
- JĀ, DO, DU;
- Kas veidojas no zilbēm? (Vārdi).
- Atveriet piezīmju grāmatiņas, pārvietojiet 2 rindiņas uz leju un pierakstiet šodienas datumu.
SKAŅU ATŠĶIRĪBA VĀRDOS
- Tagad spēlēsim spēli "Kas ir kur?"
- Uzminēto vārdu pierakstīsim piezīmju grāmatiņā un iezīmēsim burtus, ar kuriem šodien strādājam.
Bildes: melone, krēsls, zīmulis, māja, šķīvis, kāposti, spainis, čības, autobuss.
- Kādu skaņu mēs dzirdam vārdā “kāposti”?
(Vārdā “kāposti” dzirdam skaņu [T]. Tā ir līdzskaņa, bezbalsīga. Tātad, zīmējam zvaniņu bez mēles. Rakstām burtu “T”).
- Kādu skaņu mēs dzirdam vārdā “māja”.
(Vārdā “māja” dzirdam skaņu [D]. Tā ir līdzskaņa, skanīga. Tātad, zīmējam zvanu ar mēli. Rakstām burtu “D”).
Pārējie vārdi tiek analizēti pēc analoģijas.
"Puiši ar šo uzdevumu paveica labu darbu."
- Sakiet, ko veido vārdi, kas ir saistīti viens ar otru pēc nozīmes? (Piedāvājumi).
SKAŅU ATŠĶIRĪBA TEIKUMĀ
- Izveidojiet teikumus no šiem vārdiem un padomājiet par to, kāds stāsts var rasties no šiem teikumiem.
U, māja, ciemā, vectēvs.
Dīķis, ciemati, apm.
Vasarā Tjoma bija pie sava vectēva.
- Izlasi, kas tev ir.
- Pierakstiet katru savu teikumu piezīmju grāmatiņā un atrodiet tajā mūsu burtus.
- Izceliet mūsu burtus, kā mēs to darījām vārdos.
- Ko veido viens ar otru saistīti teikumi? (Stāsts).
- Mēģināsim salikt savus teikumus tā, lai sanāk stāsts.
(Vectēvam ciemā ir māja. Netālu no ciema ir dīķis. Vasarā Tjoma bija pie vectēva.)
- Nāciet mūsu stāsta turpinājumu.
(I variants: vasarā brauca makšķerēt. Dīķī bija daudz zivju. Tjomai patīk vasarā atpūsties ciematā.
II variants: vectēvs iedeva Tjomai makšķeri. Zēns katru rītu devās makšķerēt. Zivi viņš iedeva kaķim Vaskam. Zēnam ļoti patīk makšķerēt.)
- Kā mēs varam nosaukt savu tekstu?
NODARBĪBAS REZULTĀTS
- Kādas skaņas mēs iemācījāmies atšķirt savā stundā? ([t], [d]).
- Sniedziet īsu šo skaņu aprakstu.
[t] - līdzskaņa, kurls, izrunā bez balss.
[d] - līdzskaņa, balss, balss ir iesaistīta izrunā.
– Kāpēc mēs iemācījāmies atšķirt šīs skaņas?
(Lai rakstītu bez kļūdām).